Czy cyfrowa rozrywka musi wiązać się ze stratą czasu, agresją i lenistwem w ciągu dnia? Dla entuzjastów gry to coś więcej niż tylko rozrywka. Dzięki złożonym światom wirtualnym możemy uznać najnowsze tytuły za interaktywne dzieła sztuki przez bogatą fabułę, unikalną ścieżkę dźwiękową i emocje jakie budzą nowoczesne gry. Poznaj 5 argumentów, które zmienią optykę i podejście do grania w gry komputerowe.

1. Rozwój umysłu

Naukowo udowodniono, że cyfrowa rozrywka rozwija umysł dzieci i dorosłych. Gry to doskonałe ćwiczenie dla zmysłów i myślenia hipotetycznego. Pozwalają dobrze kojarzyć fakty i orientację w przestrzeni. W grach strategicznych, logicznych i przygodowych szczególnie rozwija się logiczne myślenie. Nawet w grach zręcznościowych należy umiejętnie przechodzić kolejne etapy, które naszpikowane są zagadkami przypominającymi szarady.

2. Praktyka empatii

Sterując bohaterem utożsamiamy się z nim bardziej, niż w przypadku biernego oglądania filmu. W związku z tym współodczuwamy, a co za tym idzie rozwijamy swoją empatię. Gry dają całą gamę możliwości, przez co możemy czynić zło lub dobro. Szczególnie polecamy tytuły z wielowątkową fabułą i wyborem etycznym, który ma wpływ na dalsze losy rozgrywki. Wejście w skórę postaci to ciekawa forma rozwoju, która oprócz gier łączy także książki i filmy.

3. Treningu refleksu

Koordynacja to bardzo ważny aspekt życia w każdym wieku. Dla wielu gry to bierna rozrywka, ale nic bardziej mylnego, o czym świadczy przygotowanie motoryczne zawodników e-sportowych. Czas reakcji człowieka może uratować lecącą szklankę przed rozbicie, ale także ludzkie życie, np. podczas zagrożenia w ruchu ulicznym. Gry uczą refleksu rozwijając koordynację ręka – oko, a także czynią myślenie błyskawicznym. Szczególnie dobrze na refleks działają strzelanki, wyścigi i gry zręcznościowe, oraz przygodowe w których pojawiają się elementy quick time event.

4. Poszerzanie horyzontów

Poznawanie kolejnych uniwersów rozwija wyobraźnię. Niekiedy są to światy wirtualne, innym razem wierne symulacje rzeczywistości. Oba te warianty pozwalają na podróż w nieznane i zdobycie unikalnej wiedzy, nie wspominając o nauce języków obcych. Wiele gier osadzono w realiach średniowiecznych lub starożytnych, co dodatkowo pozwala poznać historię w sposób skuteczniejszy, niż ten znany ze szkół. Z całą pewnością warto poznawać nowe światy i wcielać się w losy bohaterów.

5. Świetna zabawa

Wszechobecny stres źle wpływa na ciało w ujęciu holistycznym. Pamiętajmy, że ciało i mózg mają ze sobą wiele wspólnego i dlatego pozytywne myślenie przekłada się na aspekty fizyczne. Dowiedziono, że granie w gry ma zbawienny wpływ na psychikę, pozwala zredukować stres i odetchnąć po ciężkim dniu. To bardzo istotne, zwłaszcza dlatego, że relaks działa zbawiennie na pracę mózgu, co przekłada się chociażby na proces nauki. Poza tym, granie w gry to czysta frajda.

Wiele osób będzie chciało podważyć podane tu argumenty. Dodajmy, że gry mają destrukcyjny wpływ, tylko wówczas, gdy ludzie mają do nich złe podejście. Zbyt długie przesiadywanie przed komputerem lub konsolą powoduje problemy ze wzrokiem, może być powodem otyłości i sprzyja zaniedbaniu obowiązków. Należy zatem zachować rozwagę, która przyda się także w doborze gier. Niektóre z nich nie są przeznaczone dla osób niepełnoletnich i mogą krzewić w nich destrukcyjne nawyki.