Zalety gier wideo w przypadku nastolatków i dzieci są bardzo podobne do tych, które wpływają na dorosłych, ale w młodej populacji mają większą moc kształtowania osobowości. Niektóre z głównych korzyści płynących z gier są następujące.
Zastosowania terapeutyczne
Gry wideo są przydatne dla osób z problemami psychicznymi i fizycznymi. Nie wdając się w szczegóły, mają one pozytywny wpływ na osoby z ograniczoną ruchomością ramion lub trudnościami w relacjach osobistych, jak ma to miejsce np. w przypadku osób autystycznych.
Gry pomagają poprawić zdolności umysłowe i fizyczne
Codzienne granie w gry wideo poprawia koncentrację uwagi wzrokowej, wydajność w zmianie i wykonywaniu zadań, szybkość w zadaniach związanych z wyszukiwaniem wzrokowym lub rozróżnianiem przedmiotów i narzędzi według kolorów i kształtów.Gry przyczyniają się również do zaangażowania w realizację wielu celów i wykonywania różnych zadań w tym samym czasie.
Wypoczynek i rozrywka
Jest to jedna z najbardziej oczywistych zalet gier wideo. Jednym z ich głównych celów jest zapewnienie rozrywki, przeciwdziałanie codziennemu stresowi i zwalczanie nudy. Z tego powodu są one cenionym sposobem spędzania wolnego czasu i są w zasięgu wszystkich odbiorców. Czy zastanawiałeś się, jak wielu Polaków gra w gry? Sprawdź dokładne dane.
Użyteczność dydaktyczna
Możliwa jest nauka poprzez gry wideo. W rzeczywistości przedstawiają one bardzo zróżnicowane i na ogół bardziej zabawowe konteksty nauki, dlatego też mają tendencję do zwiększania motywacji najmłodszych. Pomagają również dzieciom mającym problemy z nauką, lub zagrożonym wykluczeniem społecznym. Krótko mówiąc, dzieci mogą się uczyć, bawiąc się przy tym jednocześnie.
Rozwijanie poczucia empatii poprzez gry
Chociaż gry wideo pierwotnie zachęcały do indywidualizmu, stale ewoluowały, do tego stopnia, że obecnie wiele gier jest granych w grupie. Każdy gracz musi podejmować decyzje, które będą miały konsekwencje dla pozostałych użytkowników, zarówno negatywne jak i pozytywne. W ten sposób pomagają rozwijać empatię.
Praca zespołowa
Gry zespołowe pozwalają graczom rozwijać umiejętności pracy w zespole. W obliczu wyzwań, jakie stawiają przed nami gry wideo, jedność i poczucie wspólnej pracy zespołowej ułatwiają osiąganie celów. Praca pod presją i szybkość myślenia i działania w obliczu niepowodzeń są również umiejętności, które są nabywane w grach wideo.