Procesor (CPU)

Procesor jest głównym filarem każdego komputera, więc nie możemy się pomylić przy jego wyborze. Przede wszystkim musimy wybrać pomiędzy dwoma głównymi markami – Intel i AMD. Decyzja ta jest obecnie bardziej osobista niż techniczna, gdyż obie marki posiadają wydajne procesory. Do procesorów premium Intela należą modele i7 oraz i9. Firma AMD wprowadziła niedawno na rynek serię Ryzen, która generuje świetną wydajność w niższej cenie. Niezależnie od tego, który procesor wybierzemy, najważniejsze dla gier jest to, czy pozwala on na podkręcanie, czyli innymi słowy, czy można go ręcznie skonfigurować tak, aby osiągał znacznie wyższe poziomy wydajności niż te podane w specyfikacji.

Wentylacja

Wentylacja procesora i karty graficznej jest niezbędna, aby nasz sprzęt nie przegrzewał się i był zawsze utrzymywany w idealnym stanie. Dlatego zawsze najlepszą opcją będzie ta, która pozwoli na dobry przepływ powietrza wewnątrz, bez konieczności zrywania z odpowiednią estetyką.

Pamięć RAM

Pamięć RAM jest ważnym elementem w każdym komputerze, ale jeśli mówimy o graczach staje się ona niezbędna. Powodem jest to, że jeśli chodzi o gry wideo, które wymagają dużej szybkości, wydajny RAM z niską latencją oznacza, że możemy zobaczyć wszystkie klatki i mieć płynne wrażenia z gry. Dodatkowo, w przypadku komputerów dla graczy, pamięć RAM powinna posiadać radiator i, co jest pożądane, uwzględniać również podkręcanie.

GPU (karta graficzna)

W przeciwieństwie do każdego zwykłego komputera, te przeznaczone do projektowania graficznego lub modelowania 3D oraz komputery dla graczy wymagają karty graficznej o dużej mocy. Dzieje się tak dlatego, że obecne gry wideo, które mają wysoką rozdzielczość, wymagają wysokiej wydajności graficznej, która może „spalić” GPU, jeśli nie ma wystarczającej mocy.

Pamięć masowa

Sama ilość pamięci masowej nie jest tak istotna, ale decydujący jest rodzaj dysku i prędkość, z jaką pracuje. W przeszłości stosowano dyski HDD, które miały długi czas ładowania, z prędkością do 7200 RPM. Obecnie większość komputerów posiada dyski półprzewodnikowe SSD, które pozwalają na znacznie szybsze ładowanie się danych i poprawią wrażenia z gry.

Płyta główna

Nie jest to podstawowy element komputera dla gracza, ale nie powinniśmy też popełnić błędu wybierając takiej płyty głównej, która nie obsługuje pewnych niezbędnych części. Cechy, jakie powinna posiadać, to przede wszystkim liczba zawartych w niej portów tylnych, ich rodzaj i obsługiwane przez nie prędkości, a także maksymalna pojemność pamięci RAM, jaką możemy zaimplementować.

Omówiliśmy komponenty komputera, a co z akcesoriami dla graczy? Sprawdź, które są niezbędne: https://www.erecenzje.pl/akcesoria-dla-graczy-jakie-sa-tak-naprawde-niezbedne