Wiele osób grających w gry twierdzi, że pomaga im to uczyć się języków obcych. To bardzo ciekawe zagadnienie i warto przyjrzeć mu się nieco bliżej. Bo czy naprawdę granie w sieciowe strzelanki poza rozrywką jest w stanie dostarczyć nam czegoś więcej? I to nie byle czego, bo znajomość języka obcego jest w dzisiejszych czasach obowiązkowa, a szkoła nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z edukacją w tym zakresie.
Gry naprawdę mogą nas rozwinąć
Granie w gry komputerowe czy na konsoli, a nawet na telefonie jest w stanie pomóc nam nabyć ciekawych i potrzebnych umiejętności. Wśród nich znajdziemy refleks, szybsza analiza otoczenia i większa odporność na stres. Niestety to wszystko nie oznacza, że gry dla wszystkich są idealnym sposobem spędzania wolnego czasu, znajdą się bowiem i tacy gracze, którzy swoich emocji nie potrafią trzymać na wodzy i po grze stają się agresywni. Ciężko powiedzieć, żeby granie specjalnie takie osoby rozwijało, a wręcz przeciwnie, może powodować u nich duże skoki ciśnienia. Na pewnie jednak nie korzystają oni z możliwości rozwojowych gier w pełni.
Na czym polega nauka angielskiego w grach?
Czego potrzeba nam, abyśmy mogli powiedzieć, że umiemy angielskie? Przede wszystkim słówek, gramatyki i kolokacji. I już przy słówkach pojawia nam się problem, bo gra zazwyczaj ma ograniczony zasób słów, których jest w stanie nas nauczyć i zazwyczaj nie mają one zbyt dużo wspólnego z codzienną komunikacją. Poza tym z gramatyką też może być słabo. Kiedy rozmawiamy z innymi graczami, często używamy języka potocznego i nie musimy w żadnym razie przejmować się poprawną gramatyką. Za to kolokacje w grach, nawet jeśli się pojawiają, to zbyt szybko, żebyśmy mogli je zapamiętać, spisać albo sprawdzić ich znaczenie w słowniku.
Poznaj inne powody: dlaczego warto grać w gry?
Gra może nauczyć nas języka
A w zasadzie nie nauczyć, a wspomóc naszą naukę. Granie w gry nigdy nie sprawi, że nauczymy się języka od zera aż po poziom C2. Może nas jednak rozwijać, zwłaszcza jeśli mamy zdolności językowe. Już sama rozmowa w obcym języku rozwija nasze umiejętności i buduje naszą pewność siebie w codziennym używaniu języka. To też może nam pomóc w przełamaniu się do mówienia w nim poza grą. Poza tym możemy nauczyć się innych sposobów używania znanych nam już słów i rozwijać swoje horyzonty. To bardzo dobra opcja dla tych, którzy znają już w pewnym stopniu angielski i są w stanie rozpoznać, kiedy mamy do czynienia z jakimś nowym zwrotem.